bestsellery
PASTELOWA MAPA dziewczęca
PASTELOWA MAPA dziewczęca
69,00 zł
szt.
czapeczka JESTEŚ MOIM CUDEM
czapeczka JESTEŚ MOIM CUDEM
40,00 zł
szt.
NEVER STOP DREAMING
NEVER STOP DREAMING
69,00 zł
szt.
spodenki JESTEŚ MOIM CUDEM
spodenki JESTEŚ MOIM CUDEM
60,00 zł
szt.
nowości
SON YOU ARE VERY SPECIAL TO ME
SON YOU ARE VERY SPECIAL TO ME
60,00 zł
szt.
BIG SISTER
BIG SISTER
60,00 zł
szt.
LITTLE SISTER
LITTLE SISTER
60,00 zł
szt.
LITTLE BROTHER
LITTLE BROTHER
60,00 zł
szt.
Blog chmura tagów
MAMA - pierwszym nauczycielem dziecka cz.1 0

Mama - pierwszym nauczycielem dziecka

Czy wiecie, że pierwsze 6 lat życia dziecka, czyli zanim jeszcze pójdzie do szkoły, decyduje o zdobywaniu umiejętności w późniejszych latach?? Jest to najcenniejszy i najbardziej stymulujący czas w życiu.

Okres życia dziecka od pierwszych dni jest bardzo ważny. Im wcześniej zaczynamy je uczyć, tym łatwiej dziecko będzie radziło sobie z nauką w szkole. Nasza niewiedza może powodować u dziecka trudności z koncentracją, ortografią, liczeniem czy innymi trudnościami w nauce w późniejszych latach. Nauka takiego maluszka to dostarczanie przez rodzica odpowiednich bodźców umożliwiających rozwój. 

Temat ten jest bardzo szeroki. Początkowo skupię się na niemowlętach do 12. miesiąca życia.

Mózg rozwija się dlatego, że go używamy. Tak jak to się dzieje w przypadku mięśni. Pomóżmy przyspieszyć rozwój naszej pociechy poprzez stymulację wzrokową, słuchową i dotykową.

Już od pierwszych chwil życia możemy ćwiczyć zmysł równowagi dziecka poprzez poruszanie się w przestrzeni. Możemy położyć dziecko na dużej poduszce i delikatnie poruszać ją na boki lub w przód i w tym. Możemy nosić dziecko na rękach, bujać na kolanach, podnosić powoli do góry i je opuszczać. To wszystko pomaga rozwijać obszary mózgu, które są odpowiedzialne za zmysł równowagi. 

Pamiętajmy również o tym, że ruch jest bardzo ważny w rozwoju zdolności oddechowych. Często boimy się o nierówny czy płytki oddech noworodka i co chwilę sprawdzamy czy dziecko oddycha. Jeżeli dziecko ma swobodę ruchu, macha rączkami, nóżkami, tym samym rozwija swój układ oddechowy.

Nasz maluszek łatwiej będzie postrzegał otoczenie, jeżeli będzie się ono składało głównie z kontrastów. Na pewno słyszeliście o kartach z konturami rozwijających inteligencję dziecka. Dzięki pokazywaniu kart wzmacniamy jego drogi wzrokowe, jak i słuchowe, ponieważ możemy przy tym opowiadać dziecku co się na nich znajduje. Krzywdą dla dziecka jest urządzenie pokoiku w pastelowych, stonowanych kolorach. Nie ukrywam, że takie wnętrza są piękne i stylowe. Natomiast malutkie dziecko rozróżnia tylko kontrasty. Później zaczyna dostrzegać wyraziste kolory. Jeżeli marzy nam się pokój w pastelowych barwach, wyposażmy go w kontrastowe dodatki.

Bardzo ważne jest również, by dziecko przeszło przez wszystkie etapy poruszania się, poczynając od pełzania przez raczkowania, aż do chodzenia (chociaż nie zawsze tak się dzieje). Ruch naprzemienny niesamowicie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Dlatego niech nasze dziecko jak najczęściej się buja, turla, skacze i tańczy.

Niestety, ale większość nosidełek, leżaczków czy chodzików nie jest w żadnym stopniu rozwojowe.

Już od chwili narodzin, dziecko potrzebuje komunikacji z bliską mu osobą. Każdy wydawany przez dziecko dźwięk jest mową. Mówmy do niego jak najczęściej, opowiadajmy co robimy i co się wokół nas dzieje. Dobrze jest mówić do dziecka jak do dorosłego człowieka. Unikajmy sformułowań typu „to jest hau hau, a to jest miau miau”. Lepiej powiedzieć „to jest kotek, jak robi kotek? Miau…” Chociaż nie ukrywajmy, czasami takimi słowami jak „da da” czy „am am”, łatwiej jest nam się z dzieckiem komunikować.

Pomóżmy stworzyć dziecku środowisko, które będzie pobudzało jego zmysły.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl