bestsellery
PASTELOWA MAPA dziewczęca
PASTELOWA MAPA dziewczęca
69,00 zł
szt.
czapeczka JESTEŚ MOIM CUDEM
czapeczka JESTEŚ MOIM CUDEM
40,00 zł
szt.
NEVER STOP DREAMING
NEVER STOP DREAMING
69,00 zł
szt.
spodenki JESTEŚ MOIM CUDEM
spodenki JESTEŚ MOIM CUDEM
60,00 zł
szt.
nowości
SON YOU ARE VERY SPECIAL TO ME
SON YOU ARE VERY SPECIAL TO ME
60,00 zł
szt.
BIG SISTER
BIG SISTER
60,00 zł
szt.
LITTLE SISTER
LITTLE SISTER
60,00 zł
szt.
LITTLE BROTHER
LITTLE BROTHER
60,00 zł
szt.
Blog chmura tagów
Nauka czytania od 12. miesiąca życia 0

Dziecko, które jest w wieku poniżej 5. roku życia z łatwością przyswaja ogromne ilości informacji. Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej i szybciej się uczy. Można zacząć uczyć dziecko czytać, gdy ma rok lub nawet mniej.

Podstawową zasadą nauki czytania, jest to, że powinna być ogromną radością zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Umiejętność czytania można rozwijać tak łatwo jak umiejętność mówienia. Zapisane słowo, tak jak obrazek jest symbolem rzeczywistości. Zdjęcie kota jest symbolem prawdziwego zwierzątka, tak samo jak wyraz "kot". Ponadto, zauważmy, że u dziecka szybciej rozwija się zdolność widzenia niż mówienia.

Do nauki czytania potrzebne będą białe kartki lub biały karton z nadrukowanymi na czerwono wyrazami. Wyrazy powinny być zapisane grubą i dużą czcionką, o wysokości ok. 7 cm. Powinny być zapisane drukowanymi, małymi literkami, tak jak to zazwyczaj jest w książeczkach. Wyjątkiem są wyrazy, które zapisujemy z dużej litery, jak np. imię dziecka. Wybierzmy wyrazy, które są najbliższe dziecku, które dziecko lubi lub powtarza (mama, mleko, kot, tata itp.).

Pierwszego dnia pokazujemy dziecku 5 słów wraz z ich przeczytaniem w 3 sesjach. Pokazujemy słowo przez sekundę i odkładamy. Pamiętajmy - to jest zabawa. Kolejnego dnia dokładamy następny zestaw z innymi 5 słowami i już uczymy 10 słów. I tak dalej. Po jakimś czasie łączymy słowa w pary (np. mama je), później po 3 słowa itd. Należy pamiętać o systematyczności.

Polecam przeczytanie książki Glenna Domana pt. "Subtelna rewolucja. Czytanie od pierwszego roku życia", by poznać wszystkie szczegóły.


Pamiętajmy, by nigdy nie sprawdzać dziecka, nie czekać, aż przeczyta słowo. My czytamy, a jeżeli dziecko ma ochotę, to zanim zdążysz przeczytać, dziecko samo powie jaki widzi wyraz. Jeżeli tak się zdarzy, bijmy mu brawo czy powiedzmy jacy jesteśmy z niego dumni, a dziecko ma wtedy dużą frajdę.

Łatwiej było mi wydrukować wyrazy w domowych warunkach na kartkach A4, przeciętych na pół (poziomo), gdzie literki pewnie były trochę mniejsze niż zalecane, ale to naprawdę działa! Mój 15-miesięczny synek po kilku dniach powtarzał poszczególne słowa. Kiedy wyciągam kartki z wyrazami jest przeszczęśliwy, od razu siada na podłodze i czeka, aż będę pokazywała i czytała mu słowa.

Dzieci są niesamowicie inteligentne. To od nas zależy czy będą dorastać w otoczeniu, które wspomaga jego naturalny rozwój. Dziecko powinno zaznać naukę poprzez zabawę i bogactwo doświadczeń, co zachęci je do samodzielnego zdobywania wiedzy w późniejszych latach.

Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie lub dzielcie się Waszymi doświadczeniami.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl